Pozycjonowanie stron

2020-07-15

W indeksie wyszukiwarki gromadzi się to, co widzi robot internetowy tej wyszukiwarki odwiedzający poszczególne strony. Obraz strony z perspektywy robota może istotnie odbiegać od tego, co widzi użytkownik odwiedzający tę stronę.


Pozycjonowanie stron, a analiza

Aby sprawdzić, jak wygląda strona internetowa z perspektywy robota, wystarczy otworzyć ją w przeglądarce lnternet Explorer. Użytkownicy wyszukiwarki Google mogą też kliknąć łącze kopia pod dowolną zaproponowaną pozycją, aby uzyskać dostęp do ostatniej migawki danej strony znalezionej przez robota tej wyszukiwarki, jeżeli wskazuje się na pozycjonowanie stron http://mateuszkozlowski.pl/.


Różne wyszukiwarki internetowe korzystają z własnych robotów, które jak nietrudno odgadnąć działają w nieco odmienny sposób. Niektóre pająki kopiują całe strony, inne sprawiają wrażenie zbyt niecierpliwych i gromadzą tylko wybrane treści. Zdecydowana większość robotów uznaje, że tytuł strony i tekst z jej początku są ważniejsze od dalszej treści.


Roboty często natrafiają na utrudnienia, które uniemożliwiają im skuteczną analizę całej witryny internetowej, na przykład wskutek braku łączy, które pozwoliłyby im przechodzić do kolejnych stron witryny, lub błędów (a przynajmniej konstrukcji interpretowanych jako błędy) w stosowanej technologii lub kodzie. Swobodne działanie robota może być niemożliwe także wtedy, gdy napotkana technologia spowalnia analizę kolejnych stron. W tej sytuacji naturalnym, istotnym aspektem każdej próby optymalizacji witryny dla wyszukiwarek jest maksymalne ułatwienie robotom internetowym przeszukiwania danej witryny. Jeśli strony tej witryny nie zostaną poddane analizie przez robota, z natury rzeczy nie będą indeksowane przez wyszukiwarki internetowe.